Királyok Völgye

I.e.1500 és 1000 között az Újbirodalom fáraói úgy döntöttek, hogy egy félreeso sivatagi völgybe temessék oket. Munkások százai vésték a földbe a királyok csodálatosan díszes sírjait.

Miért vájatták a fáraók ebbe a völgybe sírjaika?

Tapasztalták, hogy minden óvintézkedés ellenére elődjeik piramisait felnyitották, és kifosztották a bennük található kincstárakat.I. Amenóphisz, az Újbirodalom második uralkodója úgy döntött, hogy a sírja egy nehezen megközelíthető helyen, a Thébával szemben lévő hegységben legyen, a Nílus bal partján.



Föld alatti templomok

A legtöbb sír három részből áll: egy hosszú, lejtős folyosó vezet az első előszobához, innen indul a második, már rövidebb filyosó, a második előszobához,és néha innen egy harmadik folyosó vezet a sírkamrába. Innen lehet lejutni az utolsó helyiségbe, ahol a fáraó sírja van. A folyosók mentén külön helyiségek szolgálnak a fáraó túlvilági életéhez szükséges ingóságok, kincsek, élelmiszer-tartalékok elhelyezésére.

Hogyan védik a sírokat?

Az első folyosón egy nagy akna van, amelybe az esetlegesen befolyó eső csoroghat, illetve amely meggátolja a behatolásban. A merész tolvajokat álajtók és zsákutcák várják. Kívül katonák strázsálnak. De még az ilyen védelem sem tartja távol a sírrablókat. Az Újbirodalom végétől kezdve minden sírt kifosztottak, és a kincseket szétszórták. A papok úgy dönt9ttek tehát, hogy a királyok múmiáit a völgyben rejtik el. Csak a fiatal fáraó, Tutanhamon sírját találták meg érintetlenül.

Nemesek és Királynék Völgye

Nagyon közel a Királyok Völgyéhez két másik völgyet is ástak, az egyik a királynék és hercegek, a másik a királyi udvar nemeseinek Völgye.

Hogyan tisztelik a halott fáraókat?

Mivel a sírokat gondosan lezárták, a halottak kultusza a hegy köré épített halotti templomokban zajlik. A leghíresebb Hatsepszut királynő kultusza